ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море” 7Б, тел:0579/66-450,e-mail : v.delfincheta@abv.bg
ПРАВИЛНИК
ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл:1.Настоящият правилник е разработен на основание чл.181 от КТ.В него се конкретизират правата и задълженията на персонала,работещ в ДГ”Веселите делфинчета‘‘с.Кранево и се урежда организацията на труда,съобразно особеностите в неговата дейност и специфичните условия на труд.Уредбата на настоящия правилник отчита особеностите на детската градина,както и характера на професиите и длъжнос-тите на всички работещи в нея.В него намират място отговорностите и задълженията на родителите,поверили децата си в детската градина,ежедневно контактуващи с колегия-та и посещаващи сградата и дворното ни пространство.
Ч:.2. Правилникът има за цел да осигури укрепване на трудовата дисциплина,пра
вилната организация на работата,пълно и рационално използване на работното време, взаимоотношения и съвместна дейност в името на децата колегия-родителска общност,
колегия-външни лица,свързани по каквато и причина с посещение в детската градина.
Чл:3.Правилникът за дейността е съобразен с утвърдените традиции в детската гра-дина и съществуващите в Република България нормативни документи,имащи задължителен характер за средното образование,в частност за детските градини / Закон за народната просвета,Правилник за прилагане закона за народната просвета,Кодекс на труда,Конституция на РБ,Закон за защита правата на детето,Конвенция за защита правата на детето и др. /
ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Чл:4.Детската градина създава условия за опазване на психическото физическото здраве на детето.
Чл:5.В детската градина децата :се отглеждат,възпитават и обучават съгласно дър- жавните образователни изисквания ; усвояват и формират общочовешки ценности,
добродетели и култура;развиват своята индивидуалност,своите интереси,способности и възможности.
Чл:6. В детската градина не се допускат прояви или действия,унижаващи достойн- ството и накърняващи правата на детето,включително и физически наказания;не се допускат ограничения на правата и привилегии на децата,основани на раса,народност, етническа принадлежност,пол и произход.
Чл:7.Работещите с деца изпълняват своите функции,като се ръководят от основни ценности и принципи:
-детството е изключително важен период от живота на човека;
-всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност;
-на всяко дете е гарантирано правото свободно да изразява мнението си;
-всяко дете има право на закрила;
Чл:8.Детската градина е общинска,с местно значение и утвърден авторитет,финан-
сира се от общинския бюджет и ползва имоти,които са публична общинска собстве-ност.
Чл:9.Детската градина носи отговорност за:изпълнението на ДОИ,засягащи дейност- та на детското заведение;създаването на условия за опазване живота и здравето на децата по време на обучението и възпитанието им;за опазване на материално-техничес- ката база и сградния фонд;законосъобразното изразходване на бюджетните средства;из- вършването на дейности и прояви,които противоречат на законите в страната,огранича- ват правата и свободата на личността или нарушават учебно-възпитателния процес.
Чл:10.Детската градина се ръководи от директор и педагогически съвет.
Чл:11.В детската градина работят:
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ПЕРСОНАЛ
1 директор с група
1 детски учител
НЕПЕДАГОГИЧЕСКИ ПЕРСОНАЛ
1 готвач и помощник възпитател
1 помощник възпитател и домакин
Чл:12.Детската градина работи през цялата година на петдневна работна седмица, по 12 часа дневно.
Чл:13.Формата на обучение в детското заведение е целодневна.Децата са в една смесена група на възраст от 3 години до постъпването им в първи клас.
Чл:14.Задължително е присъствието на деца,задължително подлежащи на обучение.
Чл:15.За организацията с децата е създаден дневен режим,състоящ се от отделни моменти,задължителни/ регламентирани и нерегламентирани / ,в които се извършва учебно-възпитателната работа.
Чл:16.Всяка форма има различна продължителност,в зависимост от възрастта на децата,като за подготвителна група е 25-30 минути.
Чл:17.За подготвителна група:24 ситуации на седмица,16 седмици за полугодие, ползващи се с право на ваканции между тях като учениците.
Чл:18.Обучението на децата от подготвителна група става с помощта на комплект от помагала,одобрен и приет от педагогическия съвет в края на предходната учебна година.
Чл:19.За всички групи учебните помагала са безплатни.
Чл:20.При завършване на подготвителна група на детето се издава удостоверение съобразно ДОИ.При преместване на дете,подлежащо на задължително обучение се спаз
ват изискванията от ППЗНП.
Чл:21.Дубликат на удостоверението се издава след подадена молба,че оригиналът е изгубен,унищожен,или станал негоден за ползване.Дубликатът се издава съобразно изискванията на Наредба №4 на МОМН.
Чл:22.Обучението и възпитанието на децата в детската градина става на книжовен български език.
Чл:23.При постъпване в детската градина на 3 години се извършва скрининг тест за децата,който определя нивото на тяхното развитие.
Чл:24. Знанията и уменията на децата се оценяват от учителите с диагностика на входно и изходно ниво,като критерий за оценяване на резултатите от образователния процес са ДОИ.
Чл:245Обучението на децата се организира в учебни години.Учебната година започва на 15 септември и завършва на 30 май.
Прием на деца:
Чл:26.В детската градина се приемат деца целогодишно с писмена молба от родите-лите като в срок от 2 месеца директора е длъжен да отговори на молбата.
Чл:27.В детското заведение постъпват деца на 3 години,навършени в съответната календарна година.
Предимство при приемане ползват:
-деца,чиито братя и сестри посещават детската градина;
-деца на служители на детската градина;
Чл:28.При постъпване в детската градина към молбата се добавят още:
-копие от акта за раждане;
-здравен картон,попълнен от личния лекар на детето с вписани имунизации според Наредба №3/5.02.2007г;
-нужните изследвания за постъпване в детска градина според Наредба №3/5.02.2007г.
-служебна бележка,издадена от общината;
Отписване на деца:
Чл:29.Децата от детската градина се отписват:
-по желание на родителите;
-при постъпване в първи клас;
-при системно неизпълнение на задълженията от страна на родителите,отразени в настоящия правилник:при отсъствие на детето за период по-дълъг от 3 месеца без основателна причина или предупреждение от родителя;
Чл:30.По желание на родителя детето може да завърши една година по-рано 4 група.За целта родителя подава молба още преди началото на учебната година (15 септември).
Преместване на деца:
Чл:31.По желание родителите могат да преместят детето си в друга детска градина през време на цялата учебна година.За целта е необходимо да подадат молба до дирек- тора на детското заведение.
Чл:32.При преместване на деца от І,ІІ,ІІІ възрастови групи,детската градина издава служебна бележка.
Чл:33.При преместване на дете от подготвителна група,се издава удостоверение за преместване.
Такси:
Чл:34.Не се заплащат такси.
ГЛАВА ТРЕТА
ЕЖЕДНЕВЕН ПРИЕМ.ХРАНЕНЕ
Ежедневен прием:
Чл:35.Влизането и излизането на родителите и децата в детската градина става само от централния вход
Чл:36.Приемането и предаването на децата става в приемната на детското заведение .С оглед спазването на изискванията на РЗИ и МВР не се допуска влизането на родители в помещенията на детската градина.Изключение се прави при посещения на открити моменти,родителски срещи,съвместни празници и др.,за които към родителите се отправя покана от ръководството.
Чл:37.Децата се приемат от 7.30ч. до 8.30ч.По желание на родителите и със знанието на учителите децата могат да се приемат и в удобен за родителите по-късен час.В този случай учителката записва присъствието на детето в дневника.
Чл:38.Учителите предават и приемат децата единствено от и на родителите.Не се допуска предаването на деца на по-големи братя,сестри,роднини и познати,освен при наличието на писмена молба от родителя,оформена като декларация с всички данни на родителя и на този,който ще приема детето от детската градина.
Чл:39.При проблеми в семейството-промяна в семейното положение / развод,склю-чен брак и др./,родителите в писмен вид уведомяват директора и учителите,като писмо-то да е придружено с документи / бракоразводни решения,акт за граждански брак,който да удостовери кой от родителите има или няма право да взима детето от детска гради-на /.
Чл:40.Забранено е приемането и предаването на деца през оградата на детската гра-дина.
Чл:41.Децата се предават от учителите на родителите в добър външен вид.
Чл:42.Прибирането на деца от детската градина става до 18.00ч.Учителят не е длъ-жен при неявяване на родител да води детето до дома му.Ако учителят по своя воля реши да го направи,то той трябва да предаде детето само и единствено на родител.
Чл:43.При промяна на местоживеене,работно място,домашен и служебен телефон,
родителите са длъжни да уведомят своевременно за това учителя на детето си.
Хранене:
Чл:44.Храната се приготвя в кухнята според изискванията на системата НАССР и всички останали нормативни документи.
Чл:45. Приготвените храни по вид и количество отговарят на стандартите за детско и ученическо хранене .
Домакина следи по документи – дали храната отговаря на предоставената стокова разписка от доставчика /дата, количество/, етикетите с информация за часа на изнасянето на храната от кухнята-майка и името и адреса на фирмата-доставчик, въз основа на стоковата разписка се изготвя приемо-предавателен протокол.
Чл:46.Приготвянето и разсипването на храната се извършва от готвача, който е с подходящо за целта облекло – престилка само за разсипване на храната и нейното сервиране, шапка.
Чл:47.Седмичното меню се изработва от диетолог.
Чл:48.Ежедневно родителите се уведомяват за дневното меню,предоставено им от домакина на родителското табло.
Чл:49.От храната ежедневно се заделят проби,които се съхраняват 48 часа.
Чл:50.Храната в групата се разпределя и поднася от помощник-възпитателя . Отговорността за неспазване на изискванията и порциона на децата е негова.
Чл:51.Не се разрешава внасянето за консумация от децата на торти без необходимия сертификат за качество на хранителните продукти.
Чл:52.Децата се хранят четири пъти дневно:
Закуска-8.30ч.
Под.закуска-10.00ч.
Обяд-12.00ч.
Сл.закуска-16.00ч.
Родителите,учителите и помощник-възпитателите работят за създаването на нужните навици и умения на децата при хранене.
Чл:53.Право на безплатна храна имат готвача и помощник-възпитателя.
Чл:54.Забранено е:
-влизане на външни лица в кухненския блок;
-изнасяне извън детската градина на продукти и готова храна.
Чл:55.Деца с установени алергии и специфични заболявания представят документ от лекарска комисия, на базата на който родителите внасят подходяща храна.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Учители:
Чл:56.Учителят организира и ръководи учебно-възпитателната работа с децата в поверената му група.Носи отговорност за сигурността и безопасността при осъщест- вяване на игровата,учебната,трудовата,физкултурната и други дейности.
Чл:57.Постоянно наблюдава дейността на децата с оглед недопускане на самоувреж- дания,взаимни наранявания или сбивания.
Чл:58.Използва разнообразни форми на работа с децата.
Чл:59.Учителят е длъжен да се информира по отношение разнообразието от новоиз- лязла литература отнасяща се до неговата работа.
Чл:60.Да работи за осъществяване на интелектуално,социално и личностно разви- тие на децата ;овладяване на знания и развиване на умения,отговарящи на възрастта на децата.
Чл:61.Не е разрешено да използва възпитателни средства,накърняващи детските права и достойнства;да се отделя от децата,а при игри на открито с него да има помощник възпитател.
Чл:62.За заемане на длъжността “учител в детска градина”се изисква диплома за за- вършена степен на висше образование”бакалавър”,”магистър”или”специалист”.
Чл:63.Длъжността “учител в детска градина” не може да се заема от лица,които:
-са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъп-ление;
-са лишени от право да упражняват професията си;
-страдат от заболявания и отклонения ,определени с наредба на министъра на обра
зованието,съгласувано с министъра на здравеопазването.
Чл:64.Учителят има право да :
-членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионал-ните и националните им органи;
-получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация;
-прилага педагогически идеи,концепции,методи и средства на обучение;
-избира организационни форми на обучение и на възпитателни въздействия;
Чл:65.Учителят е длъжен да:
-изпълнява задълженията си определени с КТ,настоящия правилник,длъжностната характеристика и нормативните актове за системата на народната просвета;
-изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа;
-изпълнява решенията на педагогическия съвет и указанията и препоръките на ръ-ководството и други висшестоящи органи;
-повишава непрекъснато професионалната си квалификация на нивото на съвреме
нните образователни изисквания;
Чл:66.Учителят редовно попълва електронния дневник.
Чл:67.Учителят уведомява директора при отсъствие от работа по здравословни при- чини и представя болничен лист в срок от 3 работни дни.
Децата:
Чл:68.Децата в детската градина се отглеждат,възпитават и обучават при условия, които гарантират:
-равни възможности за духовно и физическо развитие;
-зачитане на достойнството,правата и свободите им;
-приобщаване към местните и национални традиции,към моралните и културни
ценности;
Помощник възпитател - домакин:
Чл:69.Осигурява необходимите санитарно-хигиенни условия за правилното разви- тие и възпитание на децата. Ежедневна дезинфекция на помещенията.
Чл:70.Съхранява и отчита зачисленото му имущество.
Чл:71.Сервира и отсервира храната.Почиства след хранене.
Чл:72..Помага на учителя при организацията на педагогическия процес и при изграж дане на здравословно-хигиенни,културни и трудови умения.
Чл:73.Задължително използва работно облекло.
Чл:74.Изпълнява задълженията си определени с КТ,настоящия правилник,длъжност- ната характеристика и нормативните актове за системата на народната просвета.
Чл:75.Отговаря за правилното съхранение на получените продукти.
Чл:76.Следи за тяхната годност.
Готвач:
Чл:77.Приготвя храната предвидена в менюто .
Чл:78.Спазва изискванията за здравословно хранене.
Чл:79.Отговаря за спазване на грамажите при разливане на храната.
Чл:80.Спазва инструкциите за стрерилизация на кухненските прибори и посуда.
Чл:81.Отговаря за хигиенното състояние на кухнята.
Чл:82.Изпълнява задълженията си определени с КТ,настоящия правилник,длъжност- ната характеристика и нормативните актове за системата на народната просвета.
Права и задължения на родителите:
Чл.83.Родителите имат следните права:
(1) Периодично да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователно-възпитателния процес;
(2)Да получават консултации с учителите и мед.сестри в определеното приемно време /след 17.30 ч/ ;
(3) Да участват в родителските срещи;
(4) Да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на детската градина;
(5) Да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на детето;
(6) Родителите имат право на защита на лична информация, отнасяща се до тях самите и до развитието на децата им;
(7) Родителите имат право да се включват активно в работата на ДГ и във взимането на решения;
(8) Родителите имат право при установени нередности да информират директора;
(9) Родителите имат право да избират и записват децата си в допълнителни педагогически дейности, предлагани срещу заплащане;
(10) Родителите имат право да осигуряват санитарно хигиенни средства , дидактични и учебни материали, обогатяване на кътова среда, финансиране на развлечения, детски театри с решения на Общо събрание на групови родителски срещи;
(11) Родителите имат право да правят предложения пред родителските активи и ръководството на ДГ за подобряване на възпитателно-образователната работа и взаимодействие с обществени и неправителствени организации.
Чл.84.Родителите имат следните задължения:
(1) Да осигуряват посещаемостта на детето детската градина;
(2) Да се запознаят срещу подпис с Правилника за дейността,на детската градина;
(3) Да се явяват в детската градина, , когато важни причини налагат това и бъдат поканени от педагогическия екип или директора;
(4) Родителите са задължени да полагат грижи за децата в съответствие с Конвенцията за правата на детето на ООН;
(5) При изясняване на възникнал конфликт родителите са длъжни да спазват йерархията: учител-директор-община-РИО на МОМН;
(6) Родителите да информират педагогическия екип, относно проблеми, свързани с детето му
(7) Родителите нямат право да влизат в пререкания с учителите и персонала, както ипомежду си пред децата и други присъстващи. Възраженията и консултации да се правят на заявена среща след 17.30 часа;
(8) Учебните помагала се закупуват от общината;
(9) Родителите са задължени да НЕ водят децата си в ДГ болни и да внасят лекарства, давани от учител или мед.сестра;
(10) Родителите са длъжни след избор на допълнителна дейност от външни преподаватели да заплащат посочената такса в срок;
(11) Родителите са длъжни да спазват хигиената в ДГ;
(12) Да не нарушават дневния режим на децата;
(13) Да не внасят храни не отговарящи на здравословното хранене;
(14) Родителите са длъжни да поддържат етични и добри взаимоотношения с екипа на ДГ;
(15)Да подготвят детето си за предстоящото включване в групата на детската градина; необходимо е детето да има елементарни навици за самообслужване / събличане,хранене,ходене до тоалетна /,за да се осигури безболезнен преход за детето към детската градина;
(16)Да поддържат добра хигиена и добър външен вид на детето си;
(17)Да предават и вземат децата си лично на и от учителките и упълномощени от тях лица;
(18)Да спазват правилника на детската градина;
ГЛАВА ПЕТА
УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Директор:
Чл:85.Директорът като орган за управление на детската градина:
(1)Организира,контролира и отговаря за цялостната дейност на детската градина;
(2)Спазва и прилага ДОИ;
(3)Представлява детското заведение пред органи,организации и лица,сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с правомощията си.
(4)Осигурява безопасни условия на възпитание,обучение и труд;
(5)сключва и прекратява трудовите договори със служителите по реда на КТ;
(6)Обявява свободните работни места в 3-дневен срок от освобождаването им в бю-рото по труда;
(7)Награждава и наказва служителите и работниците в съответствие с КТ;
(8)Организира приемането,преместването и изписването на децата по утвърден ред,
съгласно нормативите на МОН;
(9)Съхранява и полага печатите на юридическото лице;
(10)Утвърждава длъжностното разписание на персонала след съгласуване с първо- степенния разпоредител с бюджетни кредити и поименното разписание на длъжност
те и работните заплати;
(11)Утвърждава длъжностните характеристики на персонала;
(12)Организира,ръководи,контролира и отговаря за качественото отглеждане,възпитание и обучение на децата;проверява най-малко три пъти седмично спазването на режима;контролира възпитателно-образователния процес съгласно Инструкция 1 на МОН;
(13)Създава необходимите условия и стимулира творческите изяви на учителите,
съдейства за повишаване на квалификацията им;
(14)Председател е на Педагогическия съвет,организира изпълнението на неговите решения и отговаря за законността им;
(15)Изготвя по смисъла на чл.181 от КТ Правилник за вътрешния трудов ред и следи за спазването му;
(16)Отговаря за воденето и съхраняването на документацията съгласно норматив- ната база;
(17)Изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа;
(18)Отговаря за целесъобразно и законосъобразно разходване на предоставените материални и финансови средства и подписва всички документи,свързани с изразходва- нето им;
(19)Организира и осигурява своевременно събиране на нормативно определените такси;ежемесечно контролира събирането и внасянето им от ЗАС;
(20)Работи и отговаря за създаване на необходимата материална база,нейното опаз- ване,стопанисване и обогатяване;търси възможности за допълнителни извънбюджетни приходи от дарения,спонсорства и спечелени проекти;
(21)Съдейства на компетентните органи при извършване на проверки;
(22)Изпълнява задачи,възложени му по компетенции от кмета на общината,съглас- но изискванията на КТ,ЗНП,ППЗНП и други нормативни актове;
(23)Работното време на директора е 8 часа – от 10.00 до 18 часа или от 7.30 до 15.30 часа
Чл:86..При отсъствие на директора за срок,по-малък от 30 календарни дни,той определя със заповед свой заместник от педагогическия персонал на детската градина.В заповедта се регламентират правата и задълженията на заместника.
Чл:87.При отсъствие на директора за повече от 30 календарни дни,кметът на общината назначава негов заместник.
Чл:88.Длъжен е да осигури на педагогическия и непедагогическия персонал необ- ходимите условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение,за която са се уговорили,като осигури:
(1)Работата,която е определена при възникване на трудовото правоотношение;
(2)Работно място и условия в съответствие с характера на работа;
(3)Кратка характеристика и описание на работата;
(4)Указания за реда и начина на изпълнение на трудовите задължения и упражне- ние на трудовите права;
Чл:89.Длъжен е да пази достойнството на работника или служителя по време на изпълнение на работата по трудовото правоотношение.
Педагогически съвет:
Чл:90.(1).Педагогическия съвет на детската градина като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
1.Приема правилник за дейността на детската градина;
2.Приема годишния план;
3.Приема форми на обучение;
4.Обсъжда и взема решения по резултатите от обучението;
5.Определя дейностите извън ДОИ и приема програма за осъществяването им;
(2).Педагогическия съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора на детската градина.Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора.
(3).За всяко заседание на педагогическия съвет се води отделен протокол от избран от педагогическия съвет протоколчик.Протоколите се вписват в книгата за протоколите от заседанията на ПС.
(4) .Педагогическия съвет изготвя и приема правилник,чието спазване е задължител
но за членовете му.
(5).Не се допуска отсъствие от заседание на педагогическия съвет без уважителна причина.
(6).Педагогическия съвет няма право да обсъжда и взема решения,които противоре-чат на ЗНП и ППЗНП.
ГЛАВА ШЕСТА
ДОКУМЕНТАЦИЯ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Чл:91.(1)В детската градина се води задължителна документация съгласно Наредба №4 от 2003 година;Наредба № Із-2377/15.09.2012г.;Закон за ЗБУТ;Система НАССР;
-книга за подлежащите на задължително обучение деца;
-сведение за организацията на дейността в детската градина за учебната година Списък-Образец №2;
-електронен дневник на групата;
-регистрационна книга за издадени удостоверения за завършена подготвителна група;
-входящ и изходящ дневник;
-книга за регистриране на заповедите на директора и приложени класьори А и В /заповеди и трудови договори/;
-книга за контролната дейност на директора;
-книга с протоколите от заседанията на педагогическия съвет;
-книга за санитарното състояние;
-книга за регистриране на даренията;
-летописна книга;
-книга за проведените инструктажи по безопасност на труда;
-система за самоконтрол/НАССР/;
-за пожарна безопасност;
-дневник за проведените интруктажи;
-други.
(2).Документите,които се ползват в детската градина,се издават по образци.За изда- ване на дубликати на тези документи се използват образци,като върху тях се изписва “дубликат”и се подписва и подпечатва от директора.
(3).Изискванията към формата,съдържанието,воденето и съхраняването на задължи-
телната документация в детската градина се определя от ДОИ за документите за систе-
мата на народната просвета и с други нормативни актове.
ГЛАВА СЕДМА
ИМУЩЕСТВО НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Чл:92.(1)В края на всяка календарна година се извършва пълна годишна инвентариза ция и брак на дълготрайните материални и нематериални активи на детската градина.
(2).Инвентаризацията се извършва от комисия по ред,определен от директора на дет
ската градина.
Чл:93.За съхраняване на имущество на детската градина отговорност носи мате- риално отговорното лице,което изготвя отчет за фактическото състояние на активите и води необходимата инвентарна документация.
Чл:94.Педагогическия и непедагогическия персонал са длъжни да опазват имущест вото и сградата на детската градина.
ГЛАВА ОСМА
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл:95.Този Правилник се издава от директора на детската градина на основание Чл:181 от КТ и в съответствие със съществуващата нормативна уредба.
Чл:96.Разпоредбите на Правилника не противоречат на нормативните актове и на колективния трудов договор.
Чл:97.Неотменна част от настоящия правилник са КТ,ЗНП,ППЗНП,съответните длъжностни характеристики,КТД и др.Действието на настоящия правилник се разпростира по отношение на ръководството на детската градина,педагогическия и непедагогическия персонал и всички лица,намиращи се на територията на детската градина.
Чл:98.Директора на детската градина запознава целия колектив и лица,намиращи се на територията на детската градина с настоящия Правилник.
Чл:99.Неизпълнението на настоящия Правилник е нарушение на трудовата дисциплина.За нарушение на Правилника се счита всяко неизпълнение на задължения-та,посочени в него.При констатиране на такива,ръководството на детската градина опре
деля наказанията съгласно действащите към момента разпоредби на КТ.
Чл:100.Контролът по изпълнение на правилника се възлага на директора на детската градина.
Чл:101.Настоящия Правилник е приет на заседание на педагогическия съвет.
Директор:
/Д.Пенева/
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море” 7Б, e-mail : v.delfincheta@abv.bg
ГОДИШЕН ПЛАН
ЗА УЧЕБНО- ВЪЗПИТАТЕЛНАТА РАБОТАТА ПРЕЗ
УЧЕБНАТА
2022-2023 година
ИЗГОТВИЛ:
/Д.Пенева/
І . АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА И ОЦЕНКА НА ДЕЙСТВИТЕЛНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДГ
Българският народ традиционно приема образоването като висша обществена ценност и полага усилия , децата му да го постигнат.Законите на народната просвета през различните периоди,както и днес утвъждават народностния характер на образованието ,достъпността и правото на образование на всички без разлика на етнос,пол ,религия.Българската образователна система през историческото си развитие се характеризира с прогресивен напредничав характер,стабилност ,висок обхват на децата,добро качество на образователно-възпитателния процес,в който единството , приемствеността и кадровата обезпеченост са приоритетно застъпени във нормативен план.За кратък исторически период българското образование достига европейско равнище на развитие и новаторство,като тенденциите в развитие на българското образоване са изцяло в съответствие на европейските тенденции за развитие на образователната система в глобален мащаб.
Всички промени наложени от времето ,маркират и промените в образователната политика.
Обществото изявява своите претенции към образователните институции,изразяващи се в следните насоки:
Ø Формиране на личности с висока интелектуална подготовка и култура с ярко изразено гражданско съзнание и поведение, способни за ефективна обществена реализация.
Ø Възпитание и обучение според държавните образователни изисквания и стандартите на Европейския съюз в духа на демократичните ценности;
Ø Адекватно ориентиране в динамично променящия се съвременен свят и създаване на високо отговорно поведение за участие в обществения живот.
Ø Усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби.
Тези цели и стратегии намират проекция във всеки един възрастов период ,където дефиницията се свежда до едно ,а именно всяко дете , юноша и възрастен има право на образование,удовлетворяващи неговите базисни образователни потребности,т.е. на образование ,което му дава възможност да се научи да познава , да действа , да живее заедно с другите .Става въпрос за образование ,насочено към разкриване на талантите и потенциала и развитие на личността, да се разширят и усъвършенстват комплексните грижи за малките деца и тяхното възпитание,да се повиши качеството на образоването във всичките му аспекти и да се осигури успеваемост на всички,така че всеки да може да достигне признати и поддаващи се на оценка резултати от обучението, особено по отношение на грамотност,математически представи и понятия и най-важните жизнени навици.
Предучилищната възраст от живота на човека е период, в който с изключително бурен темп и с изумителна дълбочина се натрупват познание и практически опит. Възрастта между 3-7 години е богата със сензитивни точки, и ако ние ги познаваме, можем да ги използваме за да реализираме успешна възпитателно-образователна дейност с децата в различни направления залегнали в ДОИ за предучилищна подготовка и обучение :
- български език и литература
- математика
- ориентиране в социалния свят
- ориентиране в природата
- изобразително изкуство
- физическа култура
- музика
- конструктивно-технически и битови дейности
- игрова култура .
Предучилищното образование е важна част от образователното дело в Република
България. Качеството му се гарантира точно от тези ДОИ, регламентирани в чл. 16
от Закона за народната просвета. Те се постигат от децата в следствие високо професионалния и
значим труд на целия екип в детската градина.
II. МИСИЯ НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ
· Да формираме личности с висока интелектуална подготовка и култура,с ярко изразено гражданско съзнание и поведение,способни за ефективна и продуктивна обществена реализация.
· Възпитаване и обучение според ДОИ следвайки духа на демократичните ценности:
· адаптиране на образователните стратегии към изискванията за изграждане на гражданско общество у нас.
· създаване на високо отговорно поведение за участие в обществения живот.
· Развитие на индивидуалността и творческия потенциал ,заложен у всяко дете.
III. ВИЗИЯ НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ
Утвърждаване на ДГ “Веселите делфинчета” като институция с висок имидж и добър авторитет,доказала своите способности да формира личностно поведение у децата , да им дава необходимата подготовка за социализация и реализация. Усъвършенстване на професионалните умения на екипа и обособяването му като екип от високо отговорни личности,проявяващи толерантност,загриженост и зачитане на човешкото достойнство на децата, прилагащи творчество и критично мислене при осъществяване на ДОИ
IV.СТРАТЕГИИ В ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ
· Защитаване и утвърждаване на доброто име на ДГ
· Индивидуален стил на работа изграден на основата на професионализъм и квалификация
· Утвърждаване на екипния принцип на работа където личността се зачита и уважава като авторитет
· Уважаване и зачитане правата на детето,индивидуалните и културни различия
· Отвореност към всички иновации в сферата на образованието и възпитанието
· Висока култура на общуване
V.ОСНОВНИ ПОДХОДИ В РАБОТАТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ ЕКИПИ:
· Рефлексивен
· ценностно - ориентиран
· Хуманно-личностен
· Комуникативно-експресивен
· креативен
· игрови
VI. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
ОСНОВНА ЦЕЛ :
ОСНОВНА ЦЕЛ в нашата работа през настоящата година ще бъде :
ФОРМИРАНЕ НА ИНДИВИДУАЛЕН СТИЛ НА ПЕДАГОГИЧЕСКО ВАЗИМОДЕЙСТВИЕ В РАБОТАТА НА ВСЕКИ ПЕДАГОГ, СЪЧЕТАВАЩ ДОБРИТЕ ТРАДИЦИИ И МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА ВЪЗПИТАТЕЛНО-ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС ЦЕЛЯЩ :
· ПЪЛНОЦЕННА ИЗЯВА НА ТВОРЧЕСКИЯ ПОТЕНЦИАЛ,ОТКРИТ И РАЗВИТ У ВСЯКО ДЕТЕ
· ФОРМИРАНЕ НА КРИТИЧЕСКО МИСЛЕНЕ
· СОЦИАЛНИ НАГЛАСИ
ЗАДАЧИ :
1. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВОП , НАСОЧЕНА КЪМ ЕФЕКТИВНО ОБУЧЕНИЕ , ДОСТЪПНИ ЗНАНИЯ ,ФОРМИРАНИ И УТВЪРДЕНИ КОМПЕТЕНЦИИ
2. ВКЛЮЧВАНЕ НА ВСЯКО ДЕТЕ В ПОЗНАВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ , ЗАДОВОЛЯВАЩА НЕГОВОТО ЛЮБОПИТСТВО И СЪХРАНЯВАЩА ИНТЕРЕСА МУ
3. ФОРМИРАНЕ НА НАЧАЛНИ УМЕНИЯ ЗА НАУЧАВАНЕ,РАЗБИРАНЕ , ХУДОЖЕСТВЕНО –ТВОРЧЕСКО ИЗРАЗЯВАНЕ
ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТИ В РАБОТАТА НА ЕКИПА :
· Да развиваме индивидуалния потенциал на всяко дете.
· Спазване на ДОИ, като гарант за качество и творчество в прилагане на педагогическите модели на взаимодействие деца – учител.
· Осигуряване на оптимални условия за качествена подготовка на децата от подготвителната за училище група, съгласно ДОИ на основата на Програмата за подготвителна група и учебните помагала от поредицата “Моливко”.
· Създаване условия за физическа активност, за развитие на физически качества, закаляване на детето и постигане на реални резултати при състезания.
· Изграждане на детско общество за всяка група, чрез моделиране на чувства за толерантност и хуманни взаимоотношения по посока на споделеното знание.
· Диференциране грижата за всяко дете и реализиране личните му планове.
· Формиране на знания за национални и европейски ценности.
· Адекватно прилагане на модели за поведение при спазване правата на детето, съгласно Хартата за правата на детето, Закона за детето.
· Създаване на умения за безопасност и съхранение на живота и личността на детето.
· Развитие на умения за безопасно движение по улицата.
· Използване на диагностични процедури за установяване нивото на развитие на детската личност.
· Затвърдяване на ритуализацията в празниците и развлеченията в детското заведение.
Съставът на педагогическия съвет през новата учебна година е както следва :
1. Дарина Ц. Пенева – Директор магистър начална и предучилищна педагогика и публична администрация –председател на ПС
2. Елка Д.Колева – старши учител - бакалавър по ПУП-протоколчик
Дидактическите системи ,които подпомагат реализирането на ДОИ по ОН тази година също бяха много обстойно разгледани ,обсъдени от педагогическия екип.Ще се работи както и до сега по дидактична система „Моливко”.
Новата учебна година стартираме с общо 15 деца ,които са в разновъзрастова група.
ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТИ:
1.М. СЕПТЕМВРИ:
1. Откриване на учебната година.
2. „Диференцирано заплащане” –коментар и гласуване на критериите към показателите за диференцирана оценка.
3. Приемане на годишен план за учебната 2020-2021 година.
4. Актуализиране на правилници , длъжностни характеристики, заповеди за началото на учебната година.
5.Изготвяне и приемане на правила за работа в условията на COVID-19.
6.Текущи.
2.М. ОКТОМВРИ:
1.Информация за здравословното състояние на децата и превенция за вирусни заболявания.
2.Анализ на входното ниво на децата.
3.Текущи
3. М.ФЕВРУАРИ :
1.Отчет на дейностите през първото полугодие постижения,слабости,предложения.
2.Отчет на директора за изпълнение на решенията от пед.съвет, разглеждане на
нарушенията на Правилника за дейността на ДГ
и Правилника за вътрешен ред
3.Текущи
4. М.МАРТ:
1.Анализ на резултатите от първото полугодие във УВП.
2.Анализ на приема на деца в ДГ за следващата учебна година,отчитане на тенденциите,набелязване на мероприятия.
3.Отчет на директора за проведената контролна дейност.
5. М.ЮНИ :
1.Доклад-анализ на УВР през изминалата година.
2.Приемане плана за лятната работа на пед .екип.
3. Оформяне графика за работа през летния период.
4.Избиране на работна група за изготвяне на проект за ГКП за новата учебна година
5.Текущи
VІІ. ДЕЙНОСТИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ЦЕЛИТЕ И СТРАТЕГИИТЕ:
· ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ
· РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА
· ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
· АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ
· КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ
· КВЛИФИКАЦИЯ НА ПЕРСОНАЛА
М Е С Е Ц С Е П Т Е М В Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Откриване на учебната година – 15. ІХ.
Отг. У на група
2.Сформиране на работна група за изготвяне на проект за годишен план.
Отг.: Директора
3.Оформяне на списъка на групата Отг. У на група
4.Есенна украса на Детската градина
Отг Отг. У на група,пом.възп.
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Набавяне на училищната документация-дневници ,книги и помагала за ПГ и др.
Отг.Директора
2.Изготвяне и защита на списък-Образец-2
Отг. Директора
3.Актуализиране на правилниците за вътрешния ред правилника за безопасни условия на труд за противопожарна безопасност,заповеди свързани с длъжностни характеристики на персонала охрана на труда и трудовата медицина и др.
Отг. Директора
4.Актуализиране на длъжностните характеристики
5.Периодични инструктажи по безопасност при работа и противопожарна охрана
Отг.Директора
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Запознаване със здравния статус на новоприети деца
Отг. Мед. сестра
2.Антропометрични измервания на децата
отг.мед. сестра
3.Хигиенизиране и обновление на интериора.
Отг. У на група,пом.възп.
4.Изготвяне на документацията за кандидатстване по програмата за здравословно хранене на децата от подготвителните групи
Отг. Директора
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА:
1.Анкетна карта за новопостъпилите деца
Отг.: У по група
2.Провеждане на онлайн родителски срещи
Отг. : У по група
3.Набавяне на необходимите помагала и материали за децата от групата.
М Е С Е Ц О К Т О М В Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1. Диагностика – входно ниво
Отг. : У по група
2. Педагогически съвет
Отг. : Директора
3.Предаване на годишните разпределения
Отг. : Директора и У по групи
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА:
1.Провеждане на онлайн родителска среща.
От. У. по група
2. Актуализиране информацията на родителските кътове.
От. У. по група
3.Запознаване на родителите с Правилника за дейността на ДГ
Отг.Директора,учителите по групи
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Подготвяне на документацията за провеждане на процедура по ЗОП-зареждане с хранителни продукти
Отг. Директора,домакина
2.Актуализиране на документацията по ПРотивопожарна безопасност,Безопасни условия на труд, ХАСЕПС системата, мониторинговата програма
Отг.Директора,мед.сестра
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Изготвяне на противоепидемичен план за превенция от грипни заболявания.
Отг. У.по група ,мед.сестра
3.Оформяне на здравната документация на новоприети деца
Отг. Мед.сестри
М Е С Е Ц Н О Е М В Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1. Приемане на план – сценарий за Коледното тържество
Отг. У на група
2. Отбелязване Деня на будителите
Отг. У на група
3. Отбелязване деня на християнското семейство.
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА:
Навици - онлайн работа с родителите на здравна тема.
Отг. Мед. сестра
2. Усмивката на моето дете в движение – фото- сесия „ Моята слънчева есен”
Изложба
Отг. : У по група
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Рискови фактори и предпазване от грип и остри респираторни заболявания и COVID-19.
Отг. Мед. сестра
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Плануване на ремонтни дейности по материалната база през 2021 год.
Отг.Директора
М Е С Е Ц Д Е К Е М В Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Новогодишна украса
Отг. У на група 2.Изготвяне на Новогодишни поздравителни картички.
Отг. У на група
3.Организация и провеждане на Коледното тържество
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА:
1.Коледни тържества : „ Край елхата „
Отг. Директора,У на група
2.Участие в общоселското тържество по случай запалване на коледните светлини.
Отг. Директора,У на група
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Превантивни мерки за защита от простудни и вирусни заболявания
Отг.мед .сестра
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Своевременно събиране и отчитане на таксите за приключване на финансовата година
Отг.Домакин
2.Изготвяне на план-график за отпуските
Отг. Директора
М Е С Е Ц Я Н У А Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Обсъждане на актуални въпроси и нормативни документи в системата на образованието.
Отг. Директора
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Провеждане на онлайн беседи разговори с родителите за предпазване от простудни и вирусни заболяване
Отг. Мед.сестра
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1. Актуализация на сведенията по Списък образец-2
Отг.Директора
М Е С Е Ц Ф Е В Р У А Р И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Изготвяне сценарий за баба Марта
Отг. У на група
2.Украса за Баба Марта
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА:
1.Анкета с родителите „Какво очакват от учебно-възпитателната работа”?
Отг. У на група
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Почистване и подреждане на мазите
Отг.Целия персонал
М Е С Е Ц М А Р Т
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1. Баба Марта в Детската градина.
Отг. У на група
2. Подготовка и провеждане на тържества, послучай деня на мама.
Отг. У на група
3.Оформяне на пролетна украса
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА
1.Осъществяване на приемственост между ДГ и у-ще
Отг. У на група
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Основно пролетно почистване на ДГ-групи,административно крило.
Отг. Целия персонал
2.Почистване и подреждане на складовите помещения,привеждането им в добър вид
Отг.Домакина
3.Антропометрични измервания
Отг.мед. сестра
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Подготовка на детските площадки за летния сезон-обезопасяване на уредите за игра
Отг.Целия персонал
М Е С Е Ц А П Р И Л
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Великденска украса на ДГ -оформяне на кътове с материали от художествено-творческата дейност на децата
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА
1. „ На чаша билков чай „-развлечение
Отг. У на група
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Почистване и оформяне на цветните лехи в двора на ДГ
Отг. Персонала
2.Подготовка на пясъчниците за летния сезон-запълване с пясък, боядисване на уредите и съораженията на двора.
Отг.Персонала
М Е С Е Ц М А Й
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Диагностика –изходно ниво
Отг. У на група
2. Изпращане на децата в І-ви клас
Отг. У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА
1. „ Мама,татко и аз „- съвмесно спортно мероприятие.
Отг. У на група
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Поддържане на двора в добро състояние-окосяване на тревата,храстите.
Отг.Персонала
2. Провеждане на дератизация –двора ,помещенията .
Отг.Домакина
3.Представяне на всички необходими справки в срок.
Отг. Домакин
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1. Антропометрични измервания на децата
Отг.м.сестра
М Е С Е Ц Ю Н И
ОРГАНИЗАЦИОННО-ПЕДАГОГИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ:
1.Празника на детето -1.VІ. –развлечение
Отг.гр.У на група
РАБОТА С РОДИТЕЛИТЕ И ОБЩЕСТВЕНОСТТА
1.Провеждане на отчетна родителска среща.
Отг. У на група
АДМИНИСТРАТИВНО-СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ:
1.Представяне на Доклад-анализа за УВР в РИО.
Отг. Директора
2.Изготвяне на заявка за задължителната документация.
Отг.Директора
3.Издаване на удостоверения за завършена ПГ на децата посещавали ДГ
отг. Директора
ХИГИЕНА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
1.Изнасяне на по-голямата част от режима навън с цел провеждане на закалителни процедури
отг.У на групи,мед.сестра
Персоналът на ДГ„Веселите делфинчета” е запознат с ГП на педагогически съвет.
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море” 7Б, тел:0579/66-450,e-mail : v.delfincheta@abv.bg
у т в ъ р ж д а в а м :
ДИРЕКТОР на ЦДГ”Веселите делфинчета” – с.Кранево
|
/Дарина Пенева/
|
|
ПЛАН
ЗА
ДЕЙНОСТИТЕ ПО БЕЗОПАСНО ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
ЗА УЧЕБНАТА 2022 – 2023 УЧЕБНА ГОДИНА
І . ЦЕЛИ
1. Формиране на начални представи за пътната среда
2. Формиране на умения за безопасно поведение на пътя
3. Формиране на култура на поведение на пътя
Постигането на компетентностите за ориентиране в пътната среда се осъществява в следните глобални област: елементи на пътната среда, участници в движението, пътни превозни средства, пътна сигнализация, обезопасителни и защитни средства.
Постигането на компетентностите за спазване на правила за безопасност и култура на поведение на пътя се разгръща в следните направления: правила за движение на пешеходец, правила за движение на велосипедист, правила за движение в жилищните зони, правила за поведение на автобусна спирка, опасни и безопасни маста за игра, понятие за пътнотранспортно произшествие, сензорна и моторна двигателна активност.
II . ЗАДАЧИ
1.Да се развие сензориката на децата за различаване цветове и форми, движение, анализиране на информация от светлинни и звукови сигнали.
2.Децата да се научат да различават улично платно и тротоар.
3.Де знаят кой къде се движи, къде е опасно да се движат и играят и защо.
4.Децата да умеят да се ориентират в елементарна пътна ситуация.
5.Децата да се научат да правят елементарни констатации на наблюдаваната пътна ситуация.
6.Децата разпознават знаци и сигнали за пешеходци.
ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО- ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Форми и методи на работа: Разговори, наблюдение, сюжетно-ролеви игри, дидактични игри, подвижни игри, видеофилми, художествена литература и музика, изобразително изкуство.
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море” 7Б, тел:0579/66-450,e-mail : v.delfincheta@abv.bg
УТВЪРЖДАВАМ:
/Дарина Пенева/
ДИРЕКТОР НА ДГ“ВЕСЕЛИТЕ
ДЕЛФИНЧЕТА“-С.КРАНЕВО
п л а н
за защита при бедствия НА ПРЕБИВАВАЩИТЕ
В ДГ „вЕСЕЛИТЕ ДЕЛФИНЧЕТА”
ПЛАНА Е АКТУАЛИЗИРАН ЗА УЧЕБНАТА
2022 – 2023 година
ЧАСТ ПЪРВА
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1.Характеристика на района:Детска градина „Веселите делфинчета се помещава в сградата на кметството на първи етаж.Сградата на кметството се намира в центъра на село Кранево, на улица ”Черно море ” № 7Б.Тел: 0579/66-450.
2. Строителна характеристика на училището детската градина:
Обща площ 500 кв.м
Застроена площ 200 кв.м
Незастроена площ 300 кв.м
Брой на сградите 1 бр
Етажност на всяка от тях 1 етаж
Степен на пожаро опасност
Тип строителство съгласно чл.123 от
Наредба №5 от 21.05.2001год : масивно строителство
Подземни етажи : няма поземни етажи , както и полуподземни етажи.
Първи етаж – партер 11 отделения - приемна,коридор,кухня,спално помещение,занималня,склад, хигиенен офис,учителска стая, 3 тоалетни(за персонала,детска,за учители).
Наличност на:
Няма в близост налично скривалище, както и противорадиационно укритие.В района на детската градина няма басейн.
3.Детската градина е разположено в близост до:
-Главен път с интензивно движение
-Речна заливна зона
-Други хидротехнически съоръжения
4 . ДГ”Веселите делфинчета” има общо личен състав: 4 .
От тях:
Деца/ 16 , учители 2 , друг персонал 2 .
ЦЕЛОДНЕВНО Детската градина е на двусменен режим на работа :
Общ брой на:
деца 16 , учители 2 , друг персонал 2 .
От тях:
-първа смяна с 16 деца с 1 учители, с 2 друг персонал;
-втора смяна с 24 деца с 1 учители, с 2 друг персонал.
II. ЦЕЛИ НА ПЛАНА
1.Да се извърши организация за работа и действия на ръководството, учителите, наличния друг персонал и децата при възникване на бедствия, аварии и катастрофи /БАК/, застрашаващи живота и здравето им, след извършване и оценка на обстановката, даденостите и категорията на децата.
2.Да се набележат мероприятия за намаляване на опасностите при възникване на БАК.
3.Запазване живота и здравето на личния състав на детската градина.
III. ВЪЗМОЖНИ БЕДСТВИЯ И АВАРИИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТТА, ОБЩИНАТА, КМЕТСТВОТО И ДЕТСКАТА ГРАДИНА И ПРОГНОЗА ЗА ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ ТЯХ.
1. от земетресение
2. от наводнение
3. от снежни бури, поледици и обледявания
4. от пожар
5. от крупни промишлени аварии
6. от авария в АЕЦ
IV. ИЗВОДИ ОТ ВЕРОЯТНАТА ОБСТАНОВКА И ОСНОВНИ ЗАДАЧИ, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ НЕЯ :
1. Общи изводи:
Възникването на различни по вид и мащаби бедствия и аварии могат да причинят:
- материални щети по сградата на ДГ „Веселите делфинчета”.
- в различна степен да пострадат деца, учители, друг персонал;
- повреди по ел.снабдяването, водоснабдяването, съобщителните и пътните комуникации в района на ДГ „Веселите делфинчета” както
- и повреди по съответните инсталации в сградата;
- нарушаване на нормалното функциониране и ритъм на работа на ЦДГ „Веселите делфинчета”
- дълготрайни негативни икономически и финансови последствия.
2. Основни задачи:
- създаване на предварителна организация за управление и провеждане на адекватни действия по опазване живота и здравето на децата, учители и друг персонал в ДГ „Веселите делфинчета”.
- своевременно прогнозиране на вероятната обстановка, мащабите на щетите и пораженията при възникване на бедствия и аварии и планиране на адекватни действия за опазване живота и здравето на целия личен състав;
- предвиждане на видовете спасителни и неотложни дейности при различни бедствия и аварии, организирането им, управлението и контролирането им;
- определяне на необходимия минимум от хора и средства за ефективно изпълнение на действията по защита в ДГ „Веселите делфинчета”.
V. ПОДДЪРЖАНЕ НА ПОСТОЯННА ГОТОВНОСТ ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ БАК.
1.ВРЕМЕ ЗА ГОТОВНОСТ:
- в работно време – 15 минути;
- в извън рзботно време – 45 минути.
За поддържане на постоянна готовност за адекватни действия по време на бедствия и аварии и опазване живота и здравето на учениците, педагогическия и помощния персонал и в съответствие с чл. 36 от Закона за защита при бедствия (обн. ДВ, бр.102 от 19 декември 2006 г.), във ДГ „Веселите делфинчета” се извършва следното:
2. Със заповед (Приложение № 1), под ръководството на директора на учебното заведение, се изгражда щаб за координация, който има за изпълнение следните задачи:
2.1. Организира защитата на целия личен състав при бедствия и аварии
2.2. Планира превантивни мероприятия за намаляване на вредните последствия от бедствия и аварии и организира тяхното изпълнение.
2.3. Подготвя за действия в критични ситуации и поддържа подготовката на отговорни длъжностни лица от заведението.
3. Наблюдение и оповестяване – отговорно длъжностно лице за дейността: ДАРИНА ЦАНКОВА ПЕНЕВА - ръководител
3.1. При опасност от бедствие или авария, се осигурява непрекъснато наблюдение и анализиране на обстановката в района на учебното и се докладва в щаба.
3.2. Събира се и се обобщава първата информация за пострадали, материални щети, състояние на сградния фонд и т.н.
3.3. Обобщената информация незабавно се предава на компетентните органи (дежурни в: тел. 112;кмета на общината чрез дежурния на тел.66-468 оперативния комуникационно-информационен център на Гражданска защита – ОКИЦ; общината; РД „ПБЗН”, Полиция и др.) по ред, съобразен с конкретната обстановка.
4. Медицинско осигуряване – отговорно длъжностно лице за дейността: - ръководител
4.1. Организиране и провеждане на всички санитарни и противоепидемиологични мероприятия в учебното
4.2. Поддържане на необходим минимум медикаменти, антисептични, дезинфекционни, превързочни и др. материали.
4.3. Подпомагане в реална ситуация изпратените медицински екипи в усилията им за спасяване живота на пострадалите.
4.4. Участие в практическите занятия в часовете по оказване на първа медицинска помощ.
5.Осигуряване на индивидуални средства за защита:
ИРЕНА ТОНЕВА НИКОЛОВА - ръководител
5.1. При недостиг или липса на ИСЗ, необходимите количества – по видове – се заявяват в общината (Приложение № 5). Заявката се актуализира в началото на всяка учебна година.
5.2. Създаване на организация за бързо получаване и раздаване на ИСЗ при необходимост. Предварително изготвяне на приемо-предавателни протоколи.
5.3. Осигуряване и поддържане в годност за използване на подръчни средства за защита – памучно-марлени превръзки, кърпи и др.
6. Осигуряване на колективни средства за защита (КСЗ) – отговорно длъжностно лице за дейността: ИРЕНА ТОНЕВА НИКОЛОВА - ръководител
- определяне на подходящи и достатъчни помещения за херметизиране;
- организиране на бързото затваряне на вратите, прозорците и отдушниците в сградата;
- предварително изчисляване и осигуряване на необходимите подръчни материали и средства за херметизиране (Приложение № 8 );
- създаване на предварителна организация за бързото херметизиране на определените помещения;
- осигуряване на реда и дисциплината в херметизираните помещения, когато се използват по предназначение.
7. Осигуряване на противопожарна защита – отговорно длъжностно лице за дейността: АЙШЕГУЛ ФАИКОВА САЛИМОВА - ръководител
7.1. Периодичен преглед на наличните противопожарни уреди и средства и осигуряване поддържането им в изправност за ползване.
7.2. Осигуряване непрекъсната проходимост на евакуационните пътища в сградата.
7.3. Следене за наличие на горими материали на неподходящи места в сградата и своевременното им отстраняване.
7.4. Определяне на ред за изключване ел. захранването в сградата, за работа с наличните ел.уреди. Зачисляване на конкретни служители и строго следене за правилната им експлоатация.
7.5. Следене за стриктното спазване на изискванията, предписанията и препоръките на органите на РС „Пожарна безопасност и защита на населението
VI. ОПОВЕСТЯВАНЕ И ПРИВЕЖДАНЕ В ГОТОВНОСТ
1. На Постоянната комисия
1.1.Оповестяване на ПК се извършва съгласно Приложение 3.
Комисията се оповестява:
- при опасност и критична ситуация, породена от бедствие, авария или катастрофа и пожар /т.е. при реална обстановка/;
- при провеждане на учение по Плана на ПОбК за ЗНБАК;
- при проверка на готовността на комисията;
- по решение на Председателя на ПК.
1.2.Привеждане в готовност на комисията.
Постоянната комисия съгласно (Приложение 1)се събира на определеното място, анализира обстановката, внася корекции в зависимост от конкретната обстановка и се доуточняват:
-мероприятията за незабавно изпълнение;
-редът за действия;
-задачите;
-редът за обмен на информация по хоризонтала и вертикала;
-съставът и задачите на органите и групите за взаимодействие и връзката с тях.
2. На групите
2.1. Оповестяване на групите
Оповестяването на групите се извършва съгласно Приложение №3а;
2.2. Привеждане в готовност на групите
Групите се събират в дирекцията .Уточняват се задачите Получават се видовете
имущества .
VII. УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙСТВИЯТА ПРИ БЕДСТВИЯ, АВАРИИ И КАТАСТРОФИ
Извършва се от Дарина Цанкова Пенева
а при отсъствие или невъзможност от Елка Димитрова Колева
В случай, че има жертви, пострадали, необходимост от евакуация от високите етажи и други особени случаи и при участие на професионални и доброволни формирования, ръководството се извършва от Елка Димитрова Колева до пристигането на специализирани екипи и се продължават действията под ръководството на общия ръководител на спасителните работи.
VIII. РЕД ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА ПЛАНА И ИНФОРМИРАНЕ НА ЛИЧНИЯ СЪСТАВ НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Планът се въвежда в действие в зависимост от бедствието /аварията/ и мащабите.
1.Оповестяване на личния състав:
1.1. В учебно време оповестяването се извършва от Секретаря на ПК :Елка Димитрова Колева
1.2. В периода между две смени, ако от детската градина отсъства Секретаря на ПК оповестяването се извършва от Елка Димитрова Колева
-член на Постоянната комисията или дежурния за деня в детската градина, който поема временно ръководството и управлението на комисията.
1.3.Във времето от 19.00ч до 7.00ч оповестяването се извършва от: Ирена Тонева Николова.
1.4.В почивните дни оповестяването се извършва от: Айшегюл Фаикова Салимова
За оповестяване се използват установените сигнали на Гражданска защита /Приложение №4/ или други предварително известни , чрез наличните възможности:
- радиоуредба;
- звънец;
Забележка: Ако характерът на бедствието е такъв, че позволява поетапност в работата, за да се избегне паника, е целесъобразно първоначално да бъдат информирани ръководството, педагогическия, административния, обслужващия персонал и работниците , които да извършат мероприятията по информиране и организиране на действията на децата.
2.Осигуряване с индивидуални средства за защита /ИСЗ/:
Индивидуалните средства за защита на личния състав се съхраняват в:
-собствен склад на кметството
2.1.Получаване на ИСЗ
2.1.1.ИСЗ се получават от домакина на детската градина , който се явява началник на групата за получаване и раздаване на ИСЗ. За необходимите ИСЗ ежегодно се изпраща заявка до Постоянната областна комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи /ПОКЗНБАК/ съгласно Приложение №6
2.1.2. Осигурява се необходимия транспорт за получаване на ИСЗ /когато се съхраняват в отдалечен склад/.
2.2. Раздаване на ИСЗ
Раздаването става въз основа на предварително изготвен разчет /Приложение №6/.
При раздаването се използва раздавателно-приемателна ведомост /Приложение №7/.
IХ. УКАЗАТЕЛ С ТЕЛЕФОННИ НОМЕРА
ПобКЗНБАК : 0579/7-25-23
Кметство Кранево:0579/66-468
Х. КАРТА - приложена
ХI. СХЕМА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА:
Схемата се изготвя в два екземпляра. Единият остава в ДГ другият в представителя на Държавна агенция ”Гражданска защита” в общината.
Изготвя се обща схема на ДГ схема на всеки етаж. На схемите се нанасят:
-местата на кабинетите и класните стаи;
-общи помещения, складове и др.;
-спални помещения;
-санитарни възли ;
-защитни съоръжения /скривалища, противорадиационни укрития (ПРУ);
-местата на съсредоточаване на хора;
-местата за съхраняване на опасни вещества ;Приложение №11.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ ВТОРА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ СИЛНИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЯ
1. Наличие в близост на обекти, които при земетресение биха предизвикали вторични поражения.
2. Органи и сили, с които ще си взаимодействат - телефон № 112;кмета чрез дежурния на тел. 66-468
3. Ред за действие на ПК.
След преминаване на труса /около 60сек./ ПК извършва следното:
3.1. Организира наблюдение за уточняване на обстановката в детската градина - пострадали, пропуквания, разрушения, пожари, повреди по комунално - енергийната система и др. и определя пътищата за извеждане на децата;
3.2. Организира извеждането на децата веднага след първия трус/след около 60 сек/ на определеното място в двора на детската градина.
3.3. Организира оказването на първа долекарска помощ на пострадалите и транспортирането им до болнични заведения;
3.4. Прави проверка на изведените деца. Ако има липсващи, организира издирването им в сградата;
3.5 Прави необходимите донесения до ПОбК за ЗНБАК и поддържа непрекъсната връзка с дежурния по Общински съвет за сигурност за получаване на помощ и указания;
4. Определяне местата и маршрутите за извозване.
5. Действия след напускане зоната на разрушения.
5.1. Издирва и уведомява родителите на пострадалите деца;
5.2. Издирва и устройва децата, на които семействата са пострадали.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ ТРЕТА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ НАВОДНЕНИЕ
1.Прогнозна оценка за въздействие върху детската градина.
2.Сигнали за оповестяване.
3.Органи и сили, с които ще си взаимодействат телефон № 112;кмета чрез дежурния на тел. 66-468
4.Ред за действие
4.1.При опасност от наводнение
Дейността на ПК, след като бъде уведомена от дежурния в Кметството за сигурност,се изразява в:
4.1.1.Организира дежурство и осигурява връзка с ПОбК за ЗНБАК;
4.1.2.Осигурява изпълнението на всички решения, взети от ПОбК за ЗНБАК;
4.1.3.Организира изнасянето на ценно имущество и документи от помещенията , в които има опасност от наводнение;
4.1.4.Организира временно прекратяване на заниманията в помещения, застрашени от наводнение;
4.1.5.Доуточняват се маршрутите и местата за установяване до преминаване на опасността.
4.2.След възникване от наводнение
4.2.1.Оповестява личния състав;
4.2.2.Прекратява учебните занимания;
4.2.3.Организира своевременно извеждане на децата и персонала на безопасно място и дава указания за тяхното поведение, съобразно конкретната обстановка;
4.2.4.Предава донесение до Общинската комисия за ЗНБАК за състоянието на детската градина и при необходимост иска конкретна помощ;
5.Места и маршрути за извеждане пеша.
6.Действия след напускане на наводнената зона.
6.1.Издирва и се грижи за деца, чиито семейства са пострадали от наводнението;
6.2.Издирва и уведомява родителите на пострадали деца.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ ЧЕТВЪРТА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ СНЕЖНИ БУРИ, ПОЛЕДИЦИ И ОБЛЕДЯВА- НИЯ
1. Наличие в близост на обекти, съхраняващи, работещи или превозващи силно действащи отровни вещества, които биха предизвикали вторични поражения при проява на снежни бури, поледици и обледявания.
2. Органи и групи, с които ще си взаимодействат телефон № 112;кмета чрез дежурния на тел. 66-468
3. Ред за действие.
Дейността на ПК, след като бъде уведомена от дежурния в Кметството за сигурност,се изразява в:
3.1.Осигурява режим на водните и парни инсталации за изключване възможността от възникване на аварии и усложняване на обстановката;
3.2.Осигурява почистването и опесъчаването на района пред и в двора на детската градина;
3.3.Поддържа непрекъсната връзка с ПОбК за ЗБАК за помощ и указания;
3.4.Организира извозването на личния състав до местоживеенето , ако детската градина се намира в друго населено място или е в извън населен район.
3.5.При невъзможност за придвижване до местоживеенето, организира настаняването на личния състав в подходящи условия и изхранването им до осигуряване на възможността за завръщането им по домовете;
3.6.Организира осигуряването на първа и лекарска помощ при необходимост;
3.7.Организира информиране на родителите и близките за здравословното състояние на личния състав и тяхното местонахождение;
3.8.Организира информиране на личния състав за правилата за действия при създадената обстановка;
3.9.При необходимост изготвя предложение с точна мотивация до ПОбК за ЗНБАК и до Общинската администрация за временно прекратяване на учебните занятия.
7.Места за настаняване
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ ПЕТА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ АВАРИИ И КАТАСТРОФИ В ПРОМИШЛЕНИ ОБЕКТИ, ЗАСТРАШАВАЩИ ЖИВОТА НА ХОРАТА
1.Органи и групи, с които ще си взаимодействат : телефон № 112;кмета чрез дежурния на тел. 0579/66-468
2.Ред за действие.
След получаване на сигнал или съобщение за авария, съпроводена с отделяне на силно действащи отровни вещества, дейността на ПК в детската градина се изразява в следното:
2.1.Организира събиране на информация за часа на аварията, вида и количеството на изтеклите /изхвърлените/ в околната среда токсични вещества, посоката и скоростта на вятъра и вертикалната устойчивост на въздушните маси, отдалечеността на детската градина от обекта;
2.2.Оценява обстановката и набелязва мероприятия за изпълнение;
2.3.Незабавно оповестява намиращият се в детската градина личен състав и дава указания за действия;
2.4.Осигурява охрана на детската градина.
2.5.Ако параметрите на аварията позволяват извеждане от сградата :
2.5.1.Организира максимално бързото извеждане на личния състав от сградата и застрашения район в посока перпендикулярна на разпространението на токсичния облак на безопасно място;
2.5.2.Изготвя и предава донесение до Дежурния за сигурност /ОбСС/ за създалата се обстановка и предприетите защитни мероприятия;
2.5.3. Осигурява първа долекарска помощ при необходимост и взема мерки за транспортиране на пострадалите до болнично заведение.
2.6.Ако параметрите на аварията не позволяват извеждане от сградата:
2.6.1.Организира своевременното затваряне на вратите, прозорците, отдушниците и херметизирането на предварително определените за целта помещения с подръчни средства и материали ;
2.6.2. Организира своевременното раздаване на наличните ИСЗ и памучно-марлени превръзки за защита на дихателните органи и съответните разтвори за неотрализиране на промишлените отровни вещества;
2.6.3. Организира извеждането на учениците в безопасната част /предварително определените за целта помещения/ на детската градина в зависимост от промишлените отровни вещества ;
2.6.4. Изготвя и предава донесение до Дежурния за сигурност /ОбСС/ за създалата се обстановка и предприетите защитни мероприятия;
2.6.5.Осигурява първа долекарска помощ в случаите, когато има обгазени и пострадали и взема мерки за транспортиране на пострадалите до болнично заведение.
Забележка: 1. Когато в учебното заведение няма защитно съоръжение или ПРУ предварително се определят помещения за херметизация. Същите се херметизират с предварително осигурени изолиращи материали/ лейкопласт, тиксо, хартиени ленти и лепило, тъкани и др./
2. За осигуряване на личния състав 100% със ИСЗ, предварително се осигуряват противогази и се закупуват или изработват необходимия брой памучно-марлени превръзки.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ ШЕСТА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ ПОЖАР
ПОЖАР В СГРАДАТА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
/ Дейността на комисията, състава и задачите на групата за противопожарна защита, структурирането и разработването на План за действия при пожар в училищната сграда се съгласува и разработва с Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” /РД”ПБЗН”/. Същият е неразделна част от този план.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ЧАСТ СЕДМА
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЯ ПРИ АВАРИЯ В АЕЦ ИЛИ ТРАНСГРАНИЧНИ РАДИОАКТИВНИ ЗАМЪРСЯВАНИЯ
1.Органи и групи, с които ще си взаимодействат. телефон № 112;кмета чрез дежурния на тел. 66-468
2. Дейност на ПК при авария в АЕЦ или трансгранично радиоактивно замърсяване.
2.1. Дейност на ПК при опасност от радиоактивно замърсяване
Дейността на ПК се изразява се в:
2.1.1.Оценка на обстановката и набелязване на мероприятия;
2.1.2.Оповестяване на личния състав ;
2.1.3.Инструктиране на личния състав;
2.1.4.Осигурява се във всяка учебна стая или кабинет един прозорец за проветряване, покрит с плътен памучен плат;
2.1.5. Осигурят се средства и се херметизират всички останали прозорци, врати и отдушници по указаните от специалист от дирекция “Гражданска защита”способи ;
2.1.6. Прекратяват се учебните занятия на открито, както и всички извън училищни дейности, изискващи събирането на много деца на едно и също място като излети, екскурзии, игри и т.н. ;
2.1.7.До …………часа на …………целият личен състав да си подготви памучномарлени превръзки по дадения образец от специалист на дирекция “Гражданска защита” ;
2.1.8.Подготвят се табелки с надпис “Водата – забранена за пиене”
2.1.9.В лавката към училището да се продават само бутилирани напитки и пакетирани в солидни опаковки храни;
2.1.10.Изгражда се комисия , която да упражнява ежедневен контрол върху личната хигиена и мерките за противорадиационна защита в ученическия стол и лавката;
2.1.11. Да се монтират “виндфанг”/ полиетиленови завеси/ пред ученическия стол и входовете на училището;
2.1.12. Да се осигурят необходимите количества повърхностно-активни препарати /перилни/ за дезактивиращи разтвори и текстилни материали за почистване;
2.1.12. Да се осигурят необходимите разтвори и дезактивиращи вещества за обработка на хранителните продукти в столовата;
2.1.13. Да се подготвят и оборудват места за изтупване на връхните дрехи и съхраняването им;
2.1.14. Да се определят и оборудват места за измиване на ръцете;
2.1.15. Да се приведе в изправност остъклението и затварянето на прозорците и вратите;
2.1.16. Организира извършването на анализ на водата и храната в радиометричните лаборатории на общината или областта;
2.1.17. Планира и провежда ежедневни инструктажи за радиационна защита наличния състав;
2.1.18. Ако се получат указания от ПОбК за раздаване на йодни таблетки, цялостната дейност се организира и провежда от медицинско лице съвместно с изградените санитарни постове;
2.1.19. В часа на класа се разяснява на децата какво трябва да бъде тяхното поведение след отлагането на радиоактивен прах. Акцентира се върху завишените изисквания към тяхната лична хигиена;
2.1.20. Актуализира се Плана в съответствие с Плана на ПОбК /ПОК/.
2.2. Дейност на ПК след радиоактивно замърсяване
Извършените подготвителни мероприятия преди радиоактивното замърсяване на района се привеждат в действие и допълнително се извършва следното:
2.2. 1. Проветряването на помещенията става за кратко време и само през прозорец с опънат плътен памучен плат;
2.2.2. Забранява се излизането на учениците извън сградата на училището до второ нареждане;
2.2.3. Забранява се пиенето на вода от водопровода до второ нареждане;
2.2.4. Движението извън училището става само с памучно-марлени превръзки;
2.2.5. Почистването става само с мокър парцал и с поливане с вода;
2.2.6. Пред входовете, стълбището и училищния стол се поставят мокри изтривалки, които се сменят често в зависимост от степента на радиоактивно замърсяване;
2.2.7. Площадките пред училището се измиват ежедневно с вода;
2.2.8. Забранява се тичането по коридорите и стаите, за да не се вдига прах;
2.2.9. В столовата не се допускат ученици с връхни дрехи и недобре почистени обувки;
2.2.10. Изгражда се комисия за ежедневен контрол на храната в училищния стол. До осмото денонощие се препоръчва даване на суха храна в подходяща опаковка.
3. Осигуряване на мероприятията.
Забележки:
1.Планът за действия при авария в АЕЦ за училищата, детските градини и обслужващите звена, попадащи в зоната за аварийно планиране на “АЕЦ Козлодуй” се разработва от областните дирекции “Гражданска защита”, които имат в областта населени места , попадащи в зоната.
2.Обслужващи звена са изброените в Закон за народната просвета чл. 33 а. (1), Правилник за прилагане на Закона за народната просвета глава II, чл.10 (4) т.1,2,3,4 и Наредба №6 от 23.06.1994г. на МОН чл.2 (1).
Следват приложения.
„Разчетите за евакуация и разсредоточаване ще бъдат съобразени с общинския план за защита при бедствия”
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море ” 7Б, e-mail : v.delfincheta@abv.bg
Утвърждавам!
Директор: ............................
ЕТИЧЕН КОДЕКС НА РАБОТЕЩИТЕ С ДЕЦА
Въведение
Етичният кодекс представя стандартите за етично поведение на работещите с деца в сферите на:
образование, здравеопазване, социални грижи, правосъдие, вътрешни работи и др.
Моралният кодекс за работата с деца има за цел:
1. Да представи основните ценности и принципи, които работещите с деца трябва да знаят и
спазват в своята практика.
2. Да утвърди волята и стремежа на работещите с деца за етичност в практическата им дейност.
3. Да насочва поведението и подпомогне работещите с деца в решаването на етични проблеми,
които срещат в своята практика.
4. Да очертае моралните отговорности на работещите с деца: към детето, към семейството,
помежду им и към обществото.
Раздел I Основни положения
Работещите с деца изпълняват своите функции, като се ръководят от основните ценности и
принципи:
Чл. 1.Детството е изключително важен период от живота на човека.
Чл. 2.Семейството е най-естествената среда за развитието на детето.
Чл. 3.Всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност.
Чл. 4.На всяко дете е гарантирано правото на:
1) свобода на изразяване на мнение;
2) свобода на мисълта, съвестта и религията;
3) формиране на собствени възгледи и право да ги изразява свободно.
Чл. 5.Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на
възпитание, физическо, психическо или друго насилие или форми на въздействие.
Чл. 6.Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и
социално развитие.
Чл. 7.Всяко дете и всяко семейство заслужават да бъдат подпомогнати да развият пълния си
потенциал.
Чл. 8.Във всички случаи да се защитават по най-добър начин интересите на детето.
Чл. 9.Всяко дете, попаднало в риск, има нужда от специална закрила за извеждането му от
рисковата ситуация.
Чл. 10.Децата с изявени дарби се ползват от мерките за специална закрила.
Чл. 11.Работещите с деца трябва да притежават определени личностни, морални и социални качества.
Раздел ІІ
Морални отговорности към детето
Чл. 12.Да основаваме практиката си на съвременните знания за детското развитие и познаването на индивидуалните особености на всяко дете.
Чл. 13.Да разбираме и уважаваме уникалността на всяко дете.
Чл. 14.Да се съобразяваме със специфичната уязвимост на всяко дете.
Чл. 15.Да създаваме безопасна и здравословна среда, която стимулира социалното,емоционалното и физическото развитие на детето.
Чл. 16.Да подкрепяме правото на детето на свободно изразяване на мнение по всички въпроси от негов интерес.
Чл. 17.Да работим в най-добрия интерес на детето.
Чл. 18.Да осигуряваме на децата с увреждания равни възможности за достъп до адекватни грижи и образование.
Чл. 19.Да не участваме в практики, които не зачитат достойнството на детето или са опасни и вредни за физическото и емоционално му здраве и развитие.
Чл. 20.Да не участваме в практики, които дискриминират по някакъв начин децата на основата на раса, етнически произход, религия, пол, националност, език, способности, или на базата на статуса, поведението или убежденията на родителите.
Чл. 21.Да познаваме симптомите на насилие над дете – физическо, сексуално, вербално,емоционално малтретиране или занемаряване.
Чл. 22.Да окажем съдействие при предприемане на подходящи действия за закрила на детето.
Чл. 23.Когато ни станат известни действия или ситуации, които заплашват здравето и сигурността на детето, ние имаме моралната и законова отговорност да информираме органите по
закрила на детето.
Раздел ІІІ Морални отговорности към семейството
Чл. 24.Наша отговорност е да подпомагаме семейството при отглеждането и възпитанието на
децата.
Чл. 25.Да зачитаме достойнството на всяко семейство и неговата култура, обичаи, език и убеждения.
Чл. 26.Да уважаваме ценностите на семейството при отглеждане и възпитание на децата и
правото му да взема решения за своите деца.
Чл. 27.Да информираме семейството за всички решения, отнасящи се до детето, и когато е
подходящо, да го включваме във вземането на такива решения.
Чл. 28.Да зачитаме правото на семейството да бъде информирано за начина, по който работим с детето.
Чл. 29.Да информираме родителите за изследователските проекти, включващи техните деца, и да се стремим да им даваме възможност да упражняват правото си да откажат участието, без да изпитват чувство за вина.
Чл. 30.Да не позволяваме и да не участваме в изследвания, които по някакъв начин могат да застрашат здравето, образованието, развитието или благополучието на детето.
Чл. 31.Да не използваме нашите отношения със семейството за лично облагодетелстване. Да не влизаме в отношения с членовете на семейството, които могат да навредят на ефективността на работата ни с детето.
Чл. 32.Да осигуряваме конфиденциалност на информация и да зачитаме правото на семейството на личен живот с изключение на случаите на малтретиране и лоша грижа. Това не важи в случаите, когато имаме основания да считаме, че благополучието на детето е в риск.
Чл. 33.Ангажираме се с разработването на правила за опазване поверителността на информацията, които да бъдат достъпни и задължителни за целия персонал и семействата.Разкриването на поверителна информация за детето може да стане само с разрешение на
семейството. Това не важи в случаите на малтретиране и лоша грижа.
Чл. 34.В случаите, когато има конфликт между членовете на семейството, да работим открито,споделяйки наблюденията си за детето, за да помогнем на всички включени страни да вземат информирано решение, като стриктно се въздържаме от вземане на страна в конфликта.
Чл. 35.При създаден конфликт между родителите и учителите, респективно детската градина и семейството, да спазваме йерархията за вземане на решенията, като по най-бързия начин и с най- толерантните средства изясняваме причините за появата и потушаваме конфликта.
2
Раздел IV Морални отговорности към колегите
Чл. 36.Да изграждаме и поддържаме отношения на уважение, доверие, сът
рудничество и колегиалност.
Чл. 37.Да обменяме информация и ресурси, които имат отношение към благополучието и закрилата на правата на детето.
Чл. 38.Да работим за утвърждаване собствения и на колегите си авторитет, като се въздържаме от действия, които биха уронили престижа на професията, и да проявяваме нетърпимост към подобни действия.
Чл. 39.Да утвърждаваме авторитета на детската градина.
Чл. 40.Да не разпространяваме неточна, видоизменена или измислена информация, уронваща авторитета на градината и на колегите ни, както и такава, създаваща условия за конфликти.
Раздел V Морални отговорности към обществото
Чл. 41.Да предоставяме висококачествени програми и услуги. Да не предлагаме услуги, за които не притежаваме компетентност, квалификация и правоспособност.
Чл. 42.Да работим за създаване на сигурна обществена среда, в която детето да получава адекватни здравни грижи, храна, подслон, възпитание и да живее без насилие.
Чл. 43.Да работим за подобряване на сътрудничеството между организациите както и за интердисциплинарното взаимодействие между професиите, които имат отношение към благополучието на децата и семейството.
Чл. 44.Да съдействаме за повишаване степента на разбираме на децата и техните нужди от обществото.
Чл. 45.Да работим за популяризиране правата на децата, както и за повишаване чувствителността на обществото към нарушаването им.
Чл. 46.Да работим за подкрепа на законите и политиките, които подпомагат благополучието на децата и семействата им и да се противопоставяме на тези, които го нарушават.
Раздел VI Професионално поведение
Чл. 47.При изпълнение на своите задължения служителите се придържат към лоялно поведение и почтеност в действията си, като създават увереност у директора, чиято дейност подпомагат, че може да им се довери и да разчита на тях.
Чл. 48.Служителите изпълняват само законосъобразните нареждания на директора.
Чл. 49.Служителите споделят открито и честно с директора проблемите, с които се сблъскват в своята работа, както и своите идеи и предложения за тяхното решаване.
Чл. 50. (1) Служителите опазват повереното им имущество с грижата на добри стопани и недопускат използването му за лични цели.
(2) Служителите могат да ползват имуществото, документите и информацията на детската градина само за осъществяване на служебните си задължения.
Чл. 51.Служителите трябва да защитават сигурността и поверителността на информацията, с която разполагат. Те могат да използват документите на детската градина при спазване на правилата за защита на информацията.
Чл. 52.Служителите да не допускат некоректни коментари по отношение на трудовите възнаграждения на колегите.
Чл. 53.(1) Бившите служители не трябва да използват или да разкриват поверителна
информация, получена по време на изпълнение на служебните си задължения, освен ако е упълномощен да го прави.
(2) Бившите служители трябва да се въздържат от действия и коментари, които могат да накърнят доверието към образователната система, детската градина и към служители в тях.
3
Раздел VІІКонфликт на интереси
Чл. 54.Конфликтът на интереси възниква, когато личен интерес на служителя го прави зависим и пречи на безпристрастното и обективно вземане на решения или изпълнение на задълженията му.
(1) Служителят трябва да избягва ситуации, които могат да доведат до конфликт на интереси.При възникване на конфликт на интереси служителят трябва да уведоми ръководителя си.
(2) В случай на вече възникнал конфликт на интереси и по нареждане на директора на детската градина служителят може да се оттегли от служебните си задължения, които са причина за възникването на конфликта.
Раздел VІІІКомисия по етика
Чл. 55.За следене на спазването на този кодекс и за разрешаване на възникнали при прилагането
му казуси към детската градина се създава Комисия по етика.
(1)Членовете на комисията се избират от Педагогическия съвет за срок от 3 години.Членовете на комисията се избират от Педагогическия съвет за срок от 3 години.
Чл. 56.Комисията по етика:
– разглежда жалби, свързани със спазването на Етичния кодекс;
– дава тълкувания по текстовете от Етичния кодекс;
– отчита дейността си пред Педагогическия съвет един път в годината.
Чл. 57.Комисията по етика се произнася по внесените жалби най-късно в срок от три месеца от подаването им.
(1) При неспазване на кодекса Комисията налага санкция.
(2) При непроизнасяне на срока по ал. 1 се приема, че комисията мълчаливо отказва да наложи санкция.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
1. Правилата, записани в настоящия кодекс, са задължителни в ежедневната работа на
служителите.
2. Приемането и спазването на правилата, записани в настоящия кодекс от всички членове на
колектива, допринасят за утвърждаването на детската градина.
3. Настоящият Етичен кодекс е отворен за промени и обогатяване с оглед усъвършенстване
работата на детската градина в интерес на децата в нея.
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море ” 7Б, e-mail : v.delfincheta@abv.bg
Приложение към Етичния кодекс
ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПРИЕМАНЕ ПРИНЦИПИТЕ ЗА РАБОТАТА С ДЕЦА, ЗАЛОЖЕНИ
В ЕТИЧНИЯ КОДЕКС НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Долуподписаният:
...........................................................................................................
(име, презиме, фамилия)
Позиция: ......................................
След като се запознах с Етичния кодекс на работещите с деца в
„Веселите делфинчета“–С. Кранево
приемам за водещи следните принципи в работата си в детското заведение:
1. Да уважавам уникалността и потенциала на всяко дете.
2. Да работя в най-добрия интерес на детето.
3. В работата си в никакъв случай да не използвам физически наказания и възпитателни методи,
уронващи достойнството на детето.
4. Да уважавам и подкрепям семействата при отглеждане и възпитание на децата съобразно
компетенциите и възможностите ми.
5. Да уважавам колегите и да ги подкрепям и насърчавам в изпълнение на етичните правила
(кодекс).
6. Да поддържам висок стандарт на професионално поведение, като постоянно обогатявам
знанията и уменията си.
7. Да служа като застъпник на детето и семейството в общността и общест
вото.
8. Да спазвам етичните правила в този кодекс.
9. Да спазвам правилата за учители, приети на Педагогически съвет, както и утвърдената
организация на трудовата дейност в Правилника за вътрешния ред, Правилника за дейността и за
ЗБУТ на детското заведение .
Дата:............. 2023 г. Служител: .................................
ДГ ”Веселите делфинчета”
С.Кранево,общ.Балчик,обл.Добрич
ул. „Черно море ” 7Б, e-mail : v.delfincheta@abv.bg
Утвърдил:
Началник РИО Добрич
ПРОГРАМНО СЪДЪРЖАНИЕ
ДЕТСКА ГРАДИНА
„ВЕСЕЛИТЕ ДЕЛФИНЧЕТА”
С. КРАНЕВО,ОБЩ. БАЛЧИК
I.ВЪВЕДЕНИЕ
Предучилищното образование, като част от
организираната социално-педагогическа система, е необходимо да отговори на
новите изисквания, пред които е поставено обществото ни.
В единодействие със семейството трябва да се полагат основите на цялостното
развитие на личността, като се изгражда от ранна възраст готовност за желана
промяна, умения за проява на собствен избор, на критично мислене и се осигури
приемственост в подготовката за училище, гарантираща развитие на
индивидуално-творческите способности и равен старт на всички деца.
Усилията на педагозите трябва да бъдат насочвани към собствен избор на подходи,
ориентирани към развитието на детето, осигуряващи поставянето му в център на
образователно-възпитателния процес, водещ до утвърждаване на детската значимост
и достойнство. Настоящият
стратегически план представлява дългосрочна програма за развитие на ДГ за
период от 4 г. и има за цел да определи визията, мисията, насоките и кадровата
култура на детското заведение, които ще стимулират служителите да се
концентрират върху или да следват обща посока на работа в съответствие със
съвременните тенденции и конкретни условия. Това е добър начин за формално
прогнозиране на бъдещите проблеми и възможности.
II.МИСИЯ НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ
Мисията на детска градина „Веселите делфинчета” е:
• да подкрепя и вярва в потенциалните възможности на всяко дете;
• да създава благоприятна позитивна и разнообразна среда за неговото развитие;
• да мотивира учителите да реализират в най-висока степен уменията си;
• стимулира и убеждава родителите и обществеността, че детската градина е значима и необходима среда за пълноценното развитие на детето от предучилищна възраст. Да поставим основите в личностното развитие на подрастващите като бъдещи граждани на Европа, съчетавайки добрите традиции и необходимостта от модернизация на образованието – в съответствие с идеите и плановете, определени от Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищната подготовка.
III.ВИЗИЯ НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ
Желано и любимо място за децата, с пространства за игра, познание и общуване;
място за сътрудничество и просперитет за семействата и колектива.
В общественото пространство детското заведение да се утвърди като
модерна гъвкава, конкурентна и необходима предучилищна институция ,като среда
за социокултурна, възпитателна и образователна работа,като център за творчество
и съмишленик и партньор на деца, родители и учители:
- осигуряваща условия за социален и емоционален комфорт,психическо,физическо и творческо развитие на децата от 3 до 7 годишна възраст. - съдействаща за личностно-ориентиран и резултативно обоснован възпитателно-образователен процес в педагогическото взаимодействие - гарантираща постоянен конструктивен диалог ,доверие и подкрепа на родителите в името на децата и за децата.
ІV.ЦЕННОСТ
Хуманизиране и демократизиране дейността на детската градина и поставяне на детето в центъра на педагогическите взаимодействия. Реализиране на ценностите и принципите на педагогиката за толерантност и ненасилие.
Позитивното възпитание да бъде в основата на педагогическото взаимодействие. Внедряване на съвременен мениджмънт и маркетинг съобразно новите потребности ,
изисквания и тенденции в контекста на Европейското образователно пространство. Създаване условия за квалификационна дейност на педагогическата колегия,
основаваща се на поддържащото образование – образование през целия живот .
Подкрепа на децата и техните семейства – педагогика на сътрудничеството.
V.ГЛОБАЛНА ЦЕЛ НА СТРАТЕГИЯТА:
Обединяване усилията на учители и родители за запазване и усъвършенстване на условията в ДГ за пълноценното физическо и психическо развитие на децата и осигуряване на готовността им за училище, съобразени с:
- правото на лично достойнство,
- защита и грижа за здравето им,
- съхраняване и насърчаване на детската индивидуалност към изява.
1.СТРАТЕГИЧЕСКИ ПОДЦЕЛИ:
1. Усъвършенстване на стила и методите за демократизация и хуманизация на управленския процес /прозрачност в управлението/; самоуправление.
2. Издигане качеството на образователно-възпитателния процес, нивото на подготовка и развитие на децата съобразно националните традиции, общочовешките ценности и новите тенденции в развитието на общочовешките потребности.
3. Оптимизиране работата на колектива по профилактиката и контрола на здравно-хигиенното, двигателно-сетивното развитие и нравствено формиране на децата.
4. Формиране на висококвалифициран колектив от служители - гаранция за конкурентноспособност на детската градина.
5. Задълбочаване на контактите с обществени организации и институции, отворени към проблемите на детското заведение и привличане на допълнителни източници за подпомагане на дейността и подобряване на материално-техническата база на ДГ”Веселите делфинчета”. 6. Подобряване на материално-техническата база и обновяване на сградния фонд.
2.ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
1. Административно-управленска дейност
•Търсене на нови контакти с институти, фондации и организации за подпомагане
дейността на детската градина.
•Поддържане на интернет страница.
•Участие в проекти и програми (общински, регионални, национални,).
•Популяризиране на постиженията на деца и учители:
•Стимулиране и мотивиране изяви на деца и учители.
•Търсене на допълнителни средства за финансиране на дейностите.
2. Образователно-възпитателна дейност
•Използване на съвременни методи и подходи за развитие – автодидактични игри и
материали, интерактивни методи, компютърни програми и др.
•Използване на индивидуална и групова организация на работа.
•Обогатяване системата на диагностиката като задължителна практика. Създаване на
набор от апробирани тестове за всяка група.
•Усъвършенстване процесите на планиране, организира не и провеждане на съдържателен педагогически процес.
•Сформиране на повече школи по интереси
3. Квалификационна дейност
•Създаване на информационна банка
– библиотечен, мултимедиен фонд, портфолиа по проблемни области.
• Осигуряване условия за участие в квалификационни форми на различни равни
ща.
•Обмяна на опит
•Включване на учителите в курсове за придобиване на по - високи ПКС.
•Включване в обучителни програми за работа с мултимедия, чужд език и педагогически
иновации.
4. Социално - битова и финансова дейност
•Обогатяване и поддържане на материално - техническата база:
– осигуряване на образователни компютърни програми за децата от всички групи;
– осъвременяване на интериора на занималнята;
– основно преустройство на дворното пространство;
– обогатяване на игровата и дидактичната база.
•Контрол за правилно разпределение на финансовите средства.
•Осигуряване на медицински и здравен мониторинг на персонала.
•Организиране на различни „антистрес“ дейности
5. Финансово осигуряване изпълнението на стратегията
•Финансиране от държавния и общинския бюджет.
•Разработване на проекти с външно финансиране.
•Привличане на спонсори.
•Реализиране на благотворителни кампании.
•Собствен труд на служители на детската градина.
3.ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
1. Гъвкавост и вариативност в организацията на материалната среда.
2. Творческо развитие.
3. Решаване на проблемите.
4. Промяна в мотивите и нагласите на педагогическия колектив.
5. Емоционален комфорт и успешна адаптация на децата. „Вграждане“ на детето чрез
социализацията му в общността. Формиране на чувство за приобщеност към социалната среда.
6. Използване на нови педагогически технологии.
7. Мобилност на мениджърските и управленските функции на директора.
8. Разширяване на ползотворните контакти на детската градина с другите социални и
обществени фактори.
9. Педагогизиране на родителската общност.
VI.ПРОГРАМНА СИСТЕМА
1.ПОДХОДИ И ФОРМИ НА ПЕДАГОГИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
•В работата си педагозите прилагат подходи и форми на работа. Опирайки се на хуманно-личностния подход, учителите се стремят да развиват потенциала на всяко дете чрез система от дейности, съобразени с възрастовите и индивидуалните особености на децата.Базирайки се на постановката за личностно ориентирания характер на образователния процес, се дефинират две взаимносвързани основни цели на образователната политика: „Равен достъп до образование и качествено образование”, които трябва да осигуряват развитието на заложбите на всяко дете и да насърчават проявата и максималното развитие на способностите му – както в процеса на обучение, така и в процеса на възпитание. •Кооперативното учене се основава на теорията на Ж. Пиаже за активното учене, или т.нар. учене в действие, въз основа на вече съществуващия опит.Този вид учене дава възможност на децата да се сближат със своите връстници, да се научат да си сътрудничат,да избягват самоцелните критики,както и да се уважават взаимно като личности.Работата в малка група улеснява изграждането на здрави екипи и поражда атмосфера на доверие, чувство на принадлежност към общността, любезност и толерантност към различията.Създава се положителен климат,чрез включване, споделяне и заинтересованост, насърчаване и участие и високи очаквания за всяко дете. Превръщане на групата в общност и изграждането на работещи екипи изисква време, внимание и търпение и най-вече,зачитане на възможностите на всяко дете, на неговите уникални характеристики и качества. •Основна форма на педагогическо взаимодействие е игрово познавателна ситуация в нея знанията и уменията се усъвършенстват в игрова обстановка и мотивация на детската активност –чрез игрите с готови правила – дидактична и подвижна. •Допълнителни форми на педагогическо взаимодействие се организират ежедневно извън времето за провеждане на педагогически ситуации:свободни игри, игри на двора(когато времето позволява),разходки до морето ,занимания по постановки,игри с аниматор).
2.РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ФОРМИТЕ НА ПЕДАГОГИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
•Образователните направления са седем:
1.Български език и литература 3+2 бр.
2.Математика 3 бр.
3.Околен свят 2+1 бр.
4.Музика 2 бр.
5.Физическа култура 3 бр.
6.Изобразително изкуство 2 бр.
7.Конструктивни технологии 2 бр.
• СЕДМИЧНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ И ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ ФОРМИ
ЗА ПЕДАГОГИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ В
РАЗНОВЪЗРАСТОВА ГРУПА
ФОРМИ |
ПОНЕДЕЛНИК |
ВТОРНИК |
СРЯДА |
ЧЕТВЪРТЪК |
ПЕТЪК
|
|
7.30 – 8.30 ДФ |
Прием на децата (утринна гимнастика) |
|||||
8.30 - 9.30 ДФ |
Закуска (разговори , игри, ритуали, поздрав и др.) |
|||||
9.30 – 9.50 ПС |
Околен свят – (СС) |
Математика |
Изобразително изкуство |
Околен свят- (ПС)
|
Математика |
|
9.50 – 10. 10 ПС |
Конструиране и технологии |
Бълг.език и литература |
Бълг.език и литература |
Музика |
Физическа култура |
|
10.15 – 10.30 ДФ |
Междинна подкрепителна закуска
|
|||||
11.35 – 12.00 ДФ |
(игри, разходки, наблюдения на открито, дейности по ателиета, експерименти и др.) |
|||||
12.00 – 12.30 |
Обяд |
|||||
13.00 – 15.00 |
Следобедна почивка (следобеден сън) |
|||||
15.00 – 15.15 ДФ |
(подвижни игри)
|
|||||
15.15 – 15.30 |
Следобедна подкрепителна закуска |
|||||
15.30 – 15.50 ПС |
Околен свят –(ПС) |
Бълг. език и литература |
Бълг. език и литература |
Конструиране и технологии |
Бълг.език и литература |
|
15.50 – 16.10 ПС |
Физическа култура |
Изобразително изкуство |
Физическа култура |
Математика |
Музика |
|
16.10 - ДФ |
(творчески игри, игри с правила, дейност по ателиета, разходки, проектни дейности и др.) |
|||||
Седмичното разпределение е ПРИМЕРНО и Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие могат да се променят според обстоятелствата , веланията на децата и преценката на педагога.
3.ТЕМАТИЧНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА РАЗНОВЪЗРАСТОВА ГРУПА ПО ОБРАЗОВАТЕЛНИ НАПРАВЛЕНИЯ
•Тематично разпределение за разновъзрастова група по образователно направление Български език и литература:
Месец |
№ |
Образователно ядро |
Тема |
Очаквани резултати |
Възрастова група |
Забележка |
Септември |
3 |
|
Входяща диагностика |
игри и „Тестове на Моливко“. Наблюдение |
4. |
|
|
4 |
|
Входяща диагностика |
игри и „Тестове на Моливко“. Наблюдение |
|
|
4. МАХАНИЗЪМ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ УЧАСТНИЦИТЕ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО
ОБРАЗОВАНИЕ
В комуникативния опит на детето от предучилищна възраст се включва умението му
за установяване на взаимодействия и взаимоотношения с връстници и възрастни в
детското заведение, в семейството и навън от тях. В това отношение
възможностите за по-глобална социална среда се свързват с развитието на умения
за емоционална и поведенска отзивчивост при общуване с непознати, за умения за
преодоляване на различните по характер бариери на общуване. От всичко това
следва, че ще се осигурява право на участие на семейството като равностоен
партньор в реализирането на единен възпитателен процес чрез активни,
синхронизирани взаимодействия между родители, образователни институции и други
фактори от социално-педагогическата система.
Родителят, като възпитател, е съюзник в модела на педагогическо взаимодействие
с детето, той е субект, който въвежда, осигурява и стимулира развитието на
детето при усвояване на семейната субструктура. Особено важно при привличането
на родителите е да се отчита тяхната ситуация – различието в образованието, доходите,
вписването им в социални мрежи и заеманите властови позиции, които могат да се
отразят върху възможностите и желанието им да участват в конкретни
взаимоотношения с детското заведение.
Взаимодействията
между детската градина и семейството са едни от най-важните. За по-добрата
интеграция между тези две социални структури си поставяме за цел техните
взаимоотношения да бъдат поставени на основата на пазарните механизми – търсене
и предлагане. Детските градини предлагат на родителите определени
възпитателно-образователни услуги, а родителите се насочват към тази градина ,
която в най-голяма степен удовлетворява техните и на децата потребности и
желания.Това обуславя необходимостта детската градина да си изгради една
стратегия на поведение, адекватна на желанията, потребностите и интересите на
родителите /т.е. на търсенето/. За да бъде удовлетворено търсенето, е
необходимо детското заведение, респективно директорът, много добре да познава
потребностите на родителите, както и изискванията им към детското заведение и
учителите. Активното и ефективно сътрудничество на
детската градина и социалната среда води до повишаване на социализиращия ефект
от нейната дейност в социалната общност като цяло; ще превърне детската градина
в дом на радостта, където децата идват с удоволствие.
ИЗГОТВИЛ:
Дарина Пенева - директор на ДГ „ Веселите делфинчета” – с.Кранево,общ.Балчик.обл.Добрич